Dożynki Gminy Dydnia – Witryłów 2016

Dożynki Gminy Dydnia – Dożynkowy Festiwal tradycji i kultury to święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To piękna tradycja i okazja do podziękowania rolnikom za dar pracy ich rąk, wyrażenia zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków.

Tradycyjnie, w trzecią niedzielę sierpnia, odbyła się uroczystość dożynek gminnych, podczas której podziękowano  wszystkim rolnikom z gminy Dydnia za ich trud. Tegoroczne święto plonów odbyło się 21 sierpnia w Witryłowie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony koncelebrowaną przez księdza prałata Adama Drewniaka proboszcza parafii w Dydni i księdza Mariana Drozda z USA. Ksiądz prałat w swojej homilii podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy. Podkreślił też wyjątkowość zawodu rolnika, jego trud dla chleba, który rodzi się we współpracy Boga z pracującymi na polu.

Po zakończeniu eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe i dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Obrzędu dzielenia chleba dokonali: Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorota Chilik, Starostowie Dożynek, księża sprawujący Eucharystię, radny wsi Witryłów Adam Domowicz oraz sołtys Witryłowa Agnieszka Węgrzyńska.

Po Mszy Św. korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą Andrzeja Krauze oraz kapelę ludową „Przepióreczka” z Niebocka udał się na plac przy Domu Ludowym, gdzie od odegrania przez orkiestrę dętą hymnu narodowego rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał wójt gminy Jerzy F. Adamski, witając wszystkich uczestników, m.in.: mieszkańców wsi Witryłów – gospodarzy tegorocznych dożynek na czele z sołtys Agnieszką Węgrzyńską i radnym Adamem Domowiczem, koła gospodyń wiejskich, strażaków, rady sołeckie.

źródło : http://www.gminadydnia.pl